Baczyński w żółtych okularach

„Jest taka książka wydana przez Czarne, nominowana do Nike i z konikiem na okładce. Chyba zielona.” – taką zagadkę dziś zadałam w księgarni im. K. K. Baczyńskiego na warszawskich Bielanach. Zazwyczaj ekspedient/ka patrzy na mnie w takiej sytuacji jak na raroga mówiąc: „Tytuł albo autor. Inaczej w komputerze nie znajdę”. Fakt – w systemie się nie da, ale dobry księgarz nie szuka w komputerze, a we własnej pamięci. Pani z Baczyńskiego zmarszczyła nos, potem brwi, a potem znalazła to, czego szukałam. Tak powinno być w każdej księgarni!


W lipcu 2011 roku w lokalu po starej, lekko trącącej myszką księgarni otwarto nową. I dobrze się stało, bo od tego czasu można tu kupić nie tylko podręczniki, z których znany był ten adres (choć w sezonie jest ich tu naprawdę ogromny wybór), ale też książki historyczne, prozę polskich i światowych autorów, fantastykę, albumy, informatykę, poradniki psychologiczne, książki kucharskie, piękne albumy wydawnictwa Taschen oraz literaturę dla dzieci i młodzieży po angielsku. Poza książkami można tu kupić też artykuły papiernicze, kartki pocztowe, gry planszowe, gry logiczne i fajne zabawki, m.in. marki Kalimba. Są też mapy ścienne, globusy i przewodniki. Jednym słowem – jest wszystko.

Na froncie, przed kasami są wyeksponowane nowości ostatnich dwóch tygodni – tu znajdziemy książki, które znamy z gazetowych recenzji. W głębi czeka na nas kilkanaście regałów i stołów smakowicie zawalonych książkami. Przejrzysty układ tytułów na półkach i poukrywane między regałami pufy i taboreciki pozwalają spokojnie i bezstresowo wybrać sobie książkę, nadczytać ją i zastanowić się nad zakupem. Sporo tu też wspomnianych już albumów. Naszą uwagę przyciągnęła „cegła” 75 Years of DC Comics. Modern Mythmaking i piękny album  z fotografiami Monica Bellucci.

Dużo w Baczyńskim jest też literatury dla najmłodszych i młodzieży. I tu brawa za ułatwienie zadania tym, którzy nie znają się na dzieciach! Na półkach są naklejki podpowiadające, dla jakiego wieku odpowiednie są, znajdujące się na nich, książki. Bardzo pomocne dla tych, którzy chcą kupić prezent „dzieciatym” znajomym, a nie mają pojęcia czy trzylatek już czyta, czy dopiero nadgryza książeczki 🙂

O „fajności” Księgarni Baczyńskiego świadczy też jeszcze jedno – zawsze są tu ludzie. Nie ma żadnych dodatkowych wabików: kawy, śniadań, spotkań autorskich, leżaków… a ludzie są. Chodzą między półkami, podczytują, słychać śmiechy i ożywione konwersacje z, zawsze przemiłą, obsługą. To miejsce żyje. I już za samo utrzymanie go na kulturalnej pustyni, jaką – niestety – są warszawskie Bielany należy się wielka pochwała. Trzymamy kciuki, będziemy wpadać i polecamy to miejsce wszystkim, którzy kochają małe księgarnie.

Warszawa, ul. Żeromskiego 81

mail: ksiegarnia.baczynskiego@gmail.com

Godziny otwarcia:
Poniedziałek – Piątek 10-19
Sobota 10-14

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Baczyński w żółtych okularach

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s