Design.
Architektura.
Sztuka.
Tak na pytanie, jakie książki znajdziemy w poznańskim Bookarestcie odpowiadają przesympatyczne entuzjastki, które w księgarni znalazły swoje miejsce. Nie brakuje tutaj także dobrej beletrystyki – „Ważne, żeby mieć wpływ na to, co oferujemy klientom” – mówią. Dlatego w Bookarestcieprócz Tasheńskich albumów o architekturze, designie etc. znajdziemy niezwykle ciekawe książki dla dzieci (m.in. serię D.E.S.I.G.N, S.Z.T.U.K.A, D.O.M.E.K, Co dwie brody to nie jedna, BRUD, Wdzięczny kwiat i wiele, wiele innych), perełki z oferty wydawnictw Czarne, czy Karakter: reportaże Mariusza Szczygła, powieści Coetze’go, Llosę, Golding’a…
Coś dla siebie znajdzie więc tutaj, nie tylko architekt czy projektant, także reklamowiec, artysta, pasjonat sztuki, dziecko – duże czy mniejsze. Nawet student, bo Bookarest nie waha się  wyprzedawać niektórych książek, więc można znaleźć coś fajnego dla siebie w dużo niższej, niż okładkowa, cenie.
Pasjonaci – książkofile znajdą tu białe kruki, a fani komiksów pyszne kąski –
na przykład dwie najnowsze komiksowe pozycje warte upolowania np. Kiki 
z Montparnasse’u oraz Baby’s In Black – historię Astrid Kichherr
i Stuarta Sutcliffe’a.
Mimo, iż lokalizacja księgarni jest mało kameralna – w końcu do Starego Browaru przybywa codziennie tysiące osób – nie można jej odmówić industrialnego uroku i oryginalności. Wysoki sufit kontrastuje z ciepłem cegieł, metalowe lampy i szklane stoliki współgrają pięknie z mnóstwem książek, albumów i zapachem świeżo zmielonej kawy. Owszem, prócz przemiłej obsługi (o niej za chwilę), świetnych albumów i dobrej prozy, w Bookarestcie można przysiąść, napić się czegoś dobrego i w spokoju zdecydować czy kupić ten właśnie, czy może zupełnie inny album?
Na nic jednak elegancki wystrój jeżeli nie miałby kto tworzyć klimatu miejsca. Wspomniana obsługa spełnia to zadanie śpiewająco! Nie znajdziecie tu naburmuszonych sprzedawców, którym nie chce się wyjść zza lady, bo mają swoje zajęcia, czy zdezorientowanych laików, będących w miejscu, którego nie lubią i nie rozumieją. O nie. W Bookarestcie pracują pasjonaci, sympatyczni książkowi postrzeleńcy gotowi zarazić każdego magią miejsca, tematyką sprzedawanych w nim książek i wszystkim po kolei. Ekipa Bookarestu zna się na rzeczy, a śmiem twierdzić, że o to dziś w księgarniach coraz trudniej.
Mnie osobiście, prócz książek dla dzieci, które zbieram i czytam z pasją niezwykłą, jak na swój wiek (starałam się bardzo, aby nie nazwać tego nałogiem), urzekła maleńka pozycja, znaleziona przy kasie mianowicie… Sztuka pierdzenia. To znak, że w Bookarestcie mają też dystans do siebie. Ekstra!

Serdecznie dziękuję dziewczynom za podróż po Bookarestcie oraz nieocenione wskazówki dla dalszych wypraw. Mam już co najmniej pięć wartych odwiedzenia, często tajemniczych miejsc na liście książkowych rezerwatów w Poznaniu…

Tekst i foto by Patrycja Olszewska

Bookarest
Poznań, Stary Browar, poziom 0
ul. Półwiejska 42
tel.  61 859 61 25
mail: starybrowar@bookarest.plGodziny otwarcia:
poniedziałek – sobota 9-21
niedziela 10-20

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s