W Tristero nie jest wcale głośno

IMG_0899Lubię włazić w ciemne zaułki.

Tego dnia, kiedy zawiało mnie w bramę przy św.Marcin w Poznaniu padał deszcz, który waląc w plastikowy dach wszystko zagłuszał. Na ścianie upadła madonna z… książką. Idziemy po schodach na górę, klatka odrapana a na piętrze – Głośna. Pachnie fermentem i rewolucją. Wchodzimy odważnie, bo wiemy że znajdziemy tam przyklejoną księgarnię. Tristero.

Romana Romanowskiego, założyciela i rezydenta Tristero, zaskoczyłyśmy przy pracy (tak, tak – księgarze też pracują). Nie poszedł do fryzjera, nie posprzątał pudeł, ale i tak Tristero zdobyło nasze serca. Czym? Bo ta bardzo niewielka (dobrze pamiętam? 26 m2?) księgarnia przytulona do kawiarni i tak ma do zaoferowania więcej książek niż niejeden moloch. Dla artystów, estetyków, hipsterów, pozerów, dzieci i intelektualistów jest tu wszystko. Piękne książki, mądre książki, filmy nawet (moja ulubiona półka żeniąca film z literaturą). Albumy, gazety, ściany popisane przez Gości.

Poza tym wszystkim częstują kawą, sadzają i jeszcze można pogadać o książkach i ludziach. Rozmowa z Romanem jest lekka i przyjemna, nie trzeba udawać, że się jest fajnym. Obgadaliśmy NCK, Roberta Sudoła, Warszawę, Cormaca McCarthy’ego i skończyliśmy na „49 idzie pod młotek” Thomasa Pynchona, z którego zresztą wzięła się nazwa księgarni. Zupełnie nie chciało mi się iść dalej.

Zastanawiam się zawsze, co się takiego dzieje w takich miejscach, jak Tristero, że trwają. Mimo, że ludzie nie kupują książek na potęgę, mimo, że empiki i matrasy zjadają rynek księgarski – takie małe azyle nadal są i nie wieją pustką. Czy to zasługa osobowości prowadzących, czy wiernego literaturze „marginesu społecznego”? Odpowiedzi na to pytanie będę szukać nadal, ale już wiem, że w Poznaniu tego czegoś jest więcej. Więc będę tam wracać.

I wy też koniecznie przejdźcie się szlakiem kameralnych księgarń w tym mieście. Tylko najlepiej po wypłacie 🙂
IMG_0903

Tristero w Głośnej

Poznań, ul. św.Marcin 30/8-9 (lewa oficyna od wejścia do kina Muza, I piętro) Godziny otwarcia:

Pon – Sob.: 10:00 – 20:00

Nd.: 12:00 – 20:00


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s