Księgarnia pod globusem. Patyna uszlachetnia

Jesienią w Krakowie jest naprawdę pięknie. Szczególnie, jak się pójdzie w bok. Właśnie w ten bok poszłam w październiku i trafiłam do pięknej, spatynowanej Księgarni pod Globusem.
DSC_0755.JPG
W środku rozgardiasz. Właśnie skończyły się zajęcia dla dzieci, maluchy biegają i bawią się kinetycznym piaskiem (tak, tak!), dorośli rozmawiają, panie z księgarni wędrują między półkami. Księgarnia jest duża, wysoka na kilka metrów w pięknym, kamienicznym wnętrzu. Na ścianach i sufitach freski.
W głębi kącik dla dzieci i sekcja dziecięca (bardzo fajnie wyposażona), a nad nią tajemnicza antresola. Dużo światła i piękny zapach książek.

Przy wejściu stoją pocztówki, magnesy i gadżety krakowskie. Duży stół z przecenami (Cormac McCarthy za 20 pln!) zachęca do szperactwa. Szperam i podsłuchuję, co się dzieje w księgarni. Właścicielkę – Panią Joannę od razu słychać. Popędza, ustawia, rozmawia z Klientami. Zaczepiam i przedstawiam się ładnie, cieszę się bo mnie znają. Pytam, czy mogę porobić zdjęcia. Tak, ale tylko tam, gdzie ładnie. Wchodzę na antresolę i widzę: oto on. Globus, patron i opiekun tego miejsca. Stoi i z góry pilnuje książek (kto wie, co tu się wyrabia nocami) i ludzi. Z jednej strony jest zniszczony, odchodzi mu Ocean Spokojny. Pani Joasia odkręca go do zdjęcia ubytkiem do siebie. Niepotrzebnie,
bo wszystko co trwa musi się niszczyć.

To właśnie w tej księgarni jest dobre, że nie udaje, nie jest nowoczesna i nie jest kawiarnią. Ma swój charakter, który nie zmienia się od lat. Pani Joanna jest jedną z dwojga właścicieli. Skończyła studia księgarskie na Uniwersytecie Warszawskim, Pod Globusem pracuje od 10 lat. Trochę narzeka na ludzi i czasy, trochę opowiada o tym, co księgarzom proponują Instytut Książki i Krakowskie Biuro Festiwalowe, trochę plotkujemy. Zaraz jednak przychodzi starowinka, która chce kupić „książkę o szczęściu” z witryny, więc znowu zostaję sama. Zastanawiam się, kiedy usłyszę w końcu: „Świetnie nam idzie, nie narzekamy! Ludzie kupują książki, mamy stałych Klientów. Czujemy się ważni.”
Koniec refleksji.

Na półkach raczej literatura popularna niż specjalistyczna, sporo dobrej selekcji w książkach dla dzieci, a na górze u globusa albumy ze sztuką. Tam też jest stół przy którym można się rozsiąść i obserwować niespieszne życie księgarni. Między książkami na półce w dziale literatura stoi akwarium. Rybki mają kubek
i roślinkę. Zapomniałam spytać skąd się tam wzięły…

Księgarnia pod Globusem

Długa 1 (róg Długiej i Basztowej)
Kraków
Godziny otwarcia:
pn-pt 10.00-19.00

sobota 10.00-14.00

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Księgarnia pod globusem. Patyna uszlachetnia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s