Księgarnia Czarnego. Pierwsze drzwi w bramie i po schodach na piętro.

Przy Placu Hipstera w Warszawie jest taka odrapana brama. Dzwoni się domofonem i wchodzi w pierwsze drzwi w tej bramie. I po schodach na piętro. Tu, w pięknym mieszkaniu w kamienicy mieści się Księgarnia Wydawnictwa Czarne. Ale jest raczej biała.

W dużym, jasnym pomieszczeniu znajdziemy całe dobro, jakie dali nam Monika Sznajderman i Andrzej Stasiuk. Kto zna Czarne ten wie, jaką pokusę stanowi wejście do tego pokoju. Na półkach głównie pozycje patrona księgarni, ale też np. Pessoa wydany przez Lokatora (wspaniałą księgarnię z Krakowa). Wchodzimy i od razu zgarniamy trzy książki. Żeby się opanować siadam przy tyciutkim stoliku pośrodku i zagajam Panią księgarkę. Rozmawiajmy o ciężkim losie rynku wydawniczego i dowiaduję się, że nic nie uda mi się zmienić (zobaczymy! :)). Trochę mówimy o wspólnych znajomych, a trochę o polityce.

Nie lubię pisać o niedobrych rzeczach. Napiszę więc o książkach. Czarne wydaje książki znakomite. Powieści, reportaże, eseje… wszystko można kupować w zasadzie w ciemno, z pełnym zaufaniem do redaktorów wydawnictwa. W księgarni odbywają się spotkania z autorami, działa Dyskusyjny Klub Książki Wydawnictwa Czarne, pewnie popołudniami można spotkać innych „czarnelubiących” i pogadać. My jesteśmy tu za wcześnie i widać, że trochę przeszkadzamy Pani w pracy. Żeby tego nie robić szybko uciekamy strzelając wcześniej sesję przepięknej kamienicy, która jest Czarnego gospodarzem.

W Księgarni Czarnego trochę brakuje mi tej czerni. Spodziewałam się zastać tu choć smugę tego, co od początku istnienia wydawnictwa stanowi o jego sile: bezkompromisowości, znoju podróży, poszukiwania innych dróg niż te oczywiste. Może lokal się musi jeszcze zabrudzić, może muszą się pojawić pocztówki z podróży przysyłane przez bywalców, a ściany poobijać od krzeseł i pobrudzić od toreb. Księgarnia ma dopiero parę miesięcy (działa od kwietnia 2015 roku), więc mam nadzieję, że czas nada jej trochę więcej charakteru. W każdym razie na pewno wrócę, żeby pobałaganić na półkach i zwiększyć dominację Czarnego w mojej domowej bibliotece.

Marszałkowska 43 lok. 1
Warszawa
Godziny otwarcia:
pon.- pt.: 12:00-18:00

fot. Piotrek Złotnicki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s