Spacery po Warszawie to moja ulubiona forma ruchu. Szczególnie jak jest lato i jest słońce i nie ma za dużo ludzi. Można wtedy iść sobie po Parku Saskimi udawać, że zamiast dziurawych dżinsów ma się na sobie kremową suknię, kapelusz z piórami, a nad głową parasolkę. Kroczy się godnie i wolno uśmiechając się łagodnie do rzeźb i fontanny. Fajnie, tylko upał jak cholera. Przyspiesza się i przechodzi przez Królewską. Raźniejszym krokiem wspina się po szerokich chodach Zachęty, gdzie wielkie, ciężkie drzwi same (magia!) się otwierają i wchodzi się do chłodnego wnętrza.

Normalni ludzie wchodzą schodami jeszcze wyżej, żeby poobcować ze sztuką, ale nie byłabym sobą, gdybym nie poszła jednak w lewo. Tam właśnie znajduje się cudownie biała Księgarnia Artystyczna. Jej działalność wpisuje się w misję galerii. Mamy tu więc dużo sztuki, katalogi wystaw w Zachęcie, oraz wystaw z innych galerii i muzeów, wydawnictwa albumowe, książki, czasopisma z zakresu historii sztuki i nauk pokrewnych i, co ważne, masę pięknie ilustrowanych książek dla dzieci, w tym pozycje edukacyjne pozwalające lepiej poznać i zrozumieć sztukę współczesną. Pamiętajmy, że jeśli chodzi o edukację w zakresie sztuk pięknych to w Polsce rodzice są zostawieni sami sobie. Warto więc zaglądać w takie miejsca, jak Księgarnia Artystyczna po wsparcie merytoryczne. Tym bardziej, że personel (sorry dziewczyny!) jest tu naprawdę kompetentny i otwarty na rozmowę. Ostatnio jak u nich byłam cały świecił wprawdzie sztucznym złotem (z okazji wystawy Bogactwo), ale zazwyczaj ubrany jest ze smakiem 😉

Księgarnia ma antresolę, którą bardzo lubię z trzech powodów: po pierwsze są tam przeceny, po drugie można usiąść z laptopem i spokojnie popracować (są biureczka, kontakty i wifi. I jest spokój), a po trzecie roztacza się stąd piękny widok na cały lokal. A! I jeszcze na pięterku jest dział Film i Teatr (mniam mniam). Jako jego uzupełnienie mamy na dole obszerny dział DVD z rejestracją działań artystycznych, teatralnych, animacyjnych i dokumentalnych, oraz filmów fabularnych nagradzanych na festiwalach filmowych. Generalnie: rozpusta.

Jak ktoś już wyda wszystkie pieniądze i przymiera czytelniczym głodem, to zawsze może sięgnąć do tajemniczej szuflady z książkami na wymianę. Tylko pamiętajcie: w ramach dbania o karmę należy coś do tej szuflady od siebie co jakiś czas dokładać.

W Zachęcie, poza świetnymi książkami, jest też spora oferta „prezentowa” piękne pocztówki, reprodukcje, kalendarze i gadżety z logo Zachęty i z motywami wystaw.

Ja będę tam wpadać na pewno i was też gorąco zachęcam 😉

Księgarnia Artystyczna w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki

Plac Małachowskiego 3

Warszawa

Pon. nieczynne

Wt – Nd. 12.00 – 20.00

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s