W styczniu 2016 roku szumnie i optymistycznie ogłosiłam Rok Małych Księgarń. Okazało się, że takie rokowania mają dużą moc sprawczą. W tym roku bowiem wydarzyło się dla kameralnych księgarń dużo dobrego. Zaczęło się od powstania w Warszawie Kolektywu Księgarzy Kameralnych zrzeszającego pracowników 25 stołecznych księgarń, który na spotkaniach debatował, dyskutował i knuł aż wymyślił Warszawski Weekend Książki Kameralnej, a nieco później Warszawski Weekend Książki Niedorosłej (ale o tym za chwilę).

Spotkanie wyjątkowych ludzi i ich wyjątkowych energii otworzyło jakieś kosmiczne kapsle, bo już w marcu w Krakowie wystartował Festiwal Niezależnych Księgarni projekt Fundacji Kopernika realizowany w ramach miejskiego konkursu na działalność kulturalną w księgarniach pod patronatem Krakowa – Miasta Literatury UNESCO, który trwał od marca do końca roku i przyniósł wiele wspaniałych i ważnych wydarzeń m.in Warsztaty tworzenia książek obrazkowych, Spacer literacki szlakiem krakowskich księgarń, Noc Muzyki w księgarni muzycznej Kurant, Noc historii w księgarni Szafa Pełna Książek, Noc Młodych Poetów w księgarni Bona i świetne cykle spotkań: Sekrety księgarni i Księgarze dla Czytelników i bardzo dla mnie miłe spotkanie ze mną w De Revolutionibus, które poprowadził Marcin Wilk (dzięki!). Działanie Krakowa było niezwykle ważne, bo skierowało uwagę ludzi na księgarnie kameralne/niezależne/niesieciowe i udowodniło, że są one znakomitą przestrzenią do prowadzenia działań kulturalnych.

Tym samym tropem: księgarni jako instytucji kultury poszli odważni księgarze z warszawskiego Kolektywu realizując we współpracy z Biurem Kultury Miasta Stołecznego Warszawa na początku czerwca Warszawski Weekend Księgarń Kameralnych. W czasie dwóch dni w 25 księgarniach odbyło się ponad 50 wydarzeń: spotkania z pisarzami i twórcami ilustracji (Anną Dziewit – Meller, Dorotą Sumińską, Martą Kijańską, Olą Cieślak, Grażką Lange, Jakubem Żulczykiem, Zygmuntem Miłoszewskim, Jackiem Hugo-Baderem, Janem Bajtlikiem i Antonim Liberą), kameralny koncert trio Marcina Świetlickiego „Najprzyjemniejsi”, aukcja obrazków „Bohater” Małgorzaty Halber, youtube party Łukaszem Orbitowskim, gawęda literacka z Witem Szostakiem, warsztaty z marmoryzowania papieru, wycieczki piesze i rowerowe, odsłonięcie neonu, gra miejska dla dzieci, speed dating z artystami czy wieczorna impreza taneczna. Ważne, że z okazji święta księgarń informacje o nich pojawiły się w mediach tradycyjnych i społecznościowych w niespodziewanym natężeniu, a księgarze zagościli na kilka minut nawet w telewizji śniadaniowej.

Podczas Warszawskich Targów Książki odbyły się dwa spotkania poświęcone księgarstwu: spotkanie z udziałem mi.in Karoliny Krakowskiej z Księgarni na Tłomackiem zorganizowane przez Polską Izbę Książki „Instrukcja przetrwania dla księgarza: księgarnia jako centrum kultury lokalnej społeczności” i debata o kameralnych księgarniach prowadzona przez Romana Kurkiewicza w której udział wzięli m.in Jakub Bułat z warszawskiego Tarabuka i Pio Kaliński z krakowskiego Lokatora. Tam też narodził się pomysł przeszczepienia Kolektywu Księgarzy Kameralnych na toruński grunt, co z kolei zaowocowało zorganizowaniem w listopadzie Toruńskiego Weekendu Księgarń Kameralnych. W tym samym czasie w Warszawie dział się Warszawski Weekend Książki Niedorosłej zorganizowany przez Kolektyw we współpracy z Polską Sekcją IBBY. Sami widzicie – księgarnie stały się ważne i fajne i nawet jeśli na razie wyłącznie w wąskim gronie czytaczy i kupowaczy książek to i tak księżycowy krok do przodu.

Poza tym wydarzyło się jeszcze kilka cudownych rzeczy: Filip Springer napisał o Czerwonym Atramencie z Płocka w swoim „Miasto Archipelag”, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło pilotażowy program grantowy dla księgarń, który może w przyszłym roku zaowocować wysypem nowych inicjatyw księgarskich, a w TVP2 w programie „Myślnik” pojawiła się piękna choć krótka rozmowa z naszymi ulubionymi sopockimi księgarzami z Książka dla Ciebie. Księgarska inicjatywa została też doceniona w konkursie piarowym: Warszawski Weekend Księgarń Kameralnych został wyróżniony przez jury Brązowym Spinaczem w kategorii Event Społeczny Roku. Na portalu O.pl pojawiły się dwa długaśne wywiady Oli Bartelskiej z Zofią Szpojankowską z Księgarni Warszawskiej  i rodziną Bułatów z warszawskiego Tarabuka. Wszystko to cieszy księgarskie serca!

Wiem, że to początek drogi i że wiele, wiele jeszcze musimy zrobić, żeby ludzie faktycznie zaczęli kupować książki kameralnie. Potrzebne jest wsparcie rządu i samorządów, aktywność oddolna samych księgarzy i pomoc mediów w promocji tych działań, ale gorąco wierzę, że i rok 2017 będzie Rokiem Małych Księgarń. Bądźcie z nami!

Szczęśliwego Nowego Roku!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s